نگاشته شده توسط: changerasht | آگوست 1, 2009

گام‌هایی که با تزلزل نا آشنایند

عصر روز پنج‌شنبه، در ساعت 18:30 گروهی بیست نفره قدم زنان در پارک شهر رشت شکل گرفت که ساکت، اما مصمم در پیاده راه‌های پارک گام بر‌می‌داشت. هنوز نیم ساعت نگذشته بود که این گروه به جمعیتی قریب 2500 تا 3000 نفر بدل شد و همچنان ساکت، مصمم و خشمگین به راهپیمایی خود ادامه داد. بسیاری از مردم دستبند سبز بسته بودند‌، شمع هایی داشتند و دستان خود را به علامت پیروزی به آسمان بلند کرده بودند.

Image011در میان این عده زن و مرد، پیر و جوان، روشنفکر و عامی، دانشجو و کارمند و بازاری، و به طور خلاصه برشی تمام و کمال از مردم شهر رشت دیده می‌شد. جمعیت آرام به سمت استخر پارک حرکت کرد. نیروی‌های انتظامی که به شدت دستپاچه شده بودند و انتظار چنین جمعیتی را نداشتند به تدریج در پارک بیشتر و بیشتر شدند.

Image019پلیس  از مردم خواهش می‌کرد متفرق شوند و سپس تهدید می‌کرد این آخرین «اخطاري است. با ورود لباس شخصی‌های همه کاره!! و ویراژ دادنشان‌، جمعیت که تا این لحظه همچنان با متانت در برابر «اخطار ـ التماس»های نیروی انتظامی سکوت کرده بود یکصدا فریاد زد «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم.»

نیروی انتظامی به سرعت راه خروج از پارک را سد کرد و لباس شخصی‌ها شروع به فیلمبرداری کردند. باور کردنی نبود، این نیروها که در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه (24 و 25 خرداد) به طرز وحشیانه‌ای مردم را کتک می‌زدند این بار توان رویارویی با آن‌ها را نداشتند. موقعیت پارک به عنوان مکانی عمومی و متعلق به همه، آن‌ها را فلج می‌کرد. مردم شعار می‌دادند و در کنارشان کودکان در زمین بازی مشغول بازی بودند!

جمعیت در میان دو زمین بازی پارک توقف کرد و برای چند دقیقه با «الله و اکبر» و «صلوات» با منادیان دین به مقابله برخاست. سپس لباس شخصی‌ها با سرعت زیاد از میان مردم با موتور گذشتند تا با این شیوه آن‌ها را متفرق کنند.

جمعیت دو شقه شد و در دو زمین بازی پارک جای گرفت. کم کم لباس شخصی‌ها که تا این لحظه جرأت زد و خورد نداشتند شروع به کتک زدن چند جوان کردند. ناگهان باران سنگ بر سرشان فرود آمد. این مردم بودند که خرده سنگ‌های کف زمین بازی را به سویشان پرتاب می‌کردند. کودکان همچنان در حال بازی بودند. صحنه خنده‌داری بود. لباس شخصی‌ها از کتک زدن دست کشیدند و عقب نشینی کردند.

Image012پلیس و مردم شگفت زده بودند. مردم می‌خندیدند و لباس شخصی‌ها  به موتورها و بی‌سیم‌هایشان پناه می بردند تا برای خرج از این وضعیت راهی بیابند. لباس شخصی‌ها رفته رفته بیشتر شدند و تلاش کردند وضعیت به خشونت کشیده شود. در این هنگام جمعیتی که تا چند دقیقه پیش در حال مخالفت با دولت کودتا بود ناگهان متفرق شد.

پدر و مادری که فرزندشان را تاب می‌دهند. زن و مردی که روی نیمکت نشسته‌اند. پارک در یک لحظه به حالت عادی برگشت و موتوری‌ها و پلیس همچنان سر در گم به این طرف و آن طرف می رفتند. اکنون دیگر همه چیز عادی بود به جز رفت و آمد پلیس و موتوری‌هایی که با سرعت در پیاده راه‌ها ویراژ می‌دادند تا شاید کسی از آن‌ها بترسد! مانورهای دسته جمعی موتوری‌های لباس شخصی در میانه پارک این بار فقط مردم را می‌خنداند.

پی نوشت: به چند علت می‌توان تجمع‌‌ پنجشنبه پارک شهر را تجربه‌ای غنی و موفق دانست:

۱image0141. حضور همه‌ی لایه‌های سنی و موقعیتی مردم و همراهی و نه فقط تماشا کردن تجمع (شاید بتوان با چماق پسر 19 ساله سبز پوش را کتک زد، اما با پیرمرد 70 ساله سبز پوش باید چه برخوردی کرد؟)

۲. موقعیت و فضای باز پارک.

۳. حضور کودکان در کنار تجمع کنندگان که قدرت مانور لباس شخصی‌ها را کم می‌کرد.

عمده‌ترین پیامد این تجمع ریختن ترس مردمی بود که در روزهای ابتدای انتخابات به بدترین شیوه سرکوب شده بودند. در میان راهپیمایی بسته‌ای کاغذ روی زمین افتاد و در میان مردم پخش شد. عنوان این برگ چنین بود: شبی در منفی چهار وزارت کشور، اینجا از گوانتانامو صد پله بدتر است. این برگه حاوی اطلاعاتی درباره حمله‌ی کوی دانشگاه و آنچه بر دانشجویان زندانی گذشت بود.

مردم کار خود را به بهترین شیوه انجام دادند و تجمع پارک شهر با بیشترین حضور و کمترین هزینه به هدف خود رسید. خبر در تمام شهر پیچید و تا واپسین ساعات شب دسته دسته مردم به پارک آمدند تا اگر هنوز خبری باشد در آن شرکت کنند. پلیس‌ها هراسان در پارک چرخ زدند و پارک محتشم رشت یکی از شلوغ ترین شب‌های خود را سپری کرد.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

دسته‌ها