نگاشته شده توسط: changerasht | مِی 14, 2009

برگزاری کارگاه خشونت در رشت

با توجه به اهمیت ارتقای آگاهی و توانمند‌سازی زنان، و از آنجایی که زنان بسیاری قربانی خشونت‌، به خصوص خشونت خانگی می‌شوند، برگزاری کارگاه‌هایی برای شناخت و مقابله با این نوع از خشونت‌ها، کمک بسیار مهمی به زنان محسوب می‌شود. از این رو، و برای برداشتن گامی در این مسیر، روز پنج‌شنبه هفدهم اردیبهشت کارگاه خشونت در رشت برگزار شد.

در این کارگاه که به همت فعالین کمپین رشت با آموزشگرانی از کمپین تهران (‌خانم‌ها ناهید جعفری و مریم زندی) برگزار شد، حدود ۲۵ نفر از زنان رشت شرکت داشتند.

در ابتدا خانم ناهید جعفری ضمن معرفی خود از حاضران خواست تا تعاریف خود را از خشونت بیان کنند، گرچه اغلب حضار به ضرب و شتم به عنوان مصداق بارز خشونت اشاره کردند، اما به موارد دیگری همچون تحقیر و ناسزا و …نیز اشاره شد.

در ادامه با تجمیع تعاریف ارائه شده از سوی شرکت کنندگان، تقسیم‌بندی‌‌های چندگانه خشونت جسمی و جنسی و روانی و مالی و‌… ارایه شد.

در بخشی دیگر از کارگاه، شرکت کنندگان به گروه‌های سه یا چهار نفره تقسیم شدند و از هر گروه خواسته شد تا داستانی از خشونت را بنویسند، برخلاف انتظار نه تنها همه‌ی داستان‌های ارائه شده، برگرفته از خاطرات حضار بود، بلکه برخی از گروه‌ها بیش از یک داستان نوشته و ارائه کردند.

هر یک از داستان‌های نوشته شده در جمع خوانده و خشونت موجود در آن تحلیل شد. در بخشی از کارگاه، خانم زندی با ترسیم چرخه خشونت با کمک شرکت کنندگان به تشریح آثار روانی خشونت بر زنان خشونت دیده پرداخت، آثاری همچون ضعف اعتماد به نفس، اضطراب و افسردگی و‌…

در بخش دیگری از کارگاه، شرکت‌کنندگان به دو گروه تقسیم شدند و یک گروه در یک کلمه یا جمله‌ای کوتاه ریشه خشونت و گروه دیگر به میوه و نتیجه خشونت اشاره کردند.

با ترسیم درخت خشونت با شاخه‌ها و ریشه‌های انبوه و الصاق آنچه توسط حضار به عنوان ریشه‌ها یا میوه‌های خشونت تعیین شده بود، درخت خشونت به شکل کامل ترسیم شد.

در بخش‌های مختلف این کارگاه علاوه بر مسایل فرهنگی، قوانین زن‌ستیز حاکم یکی از علل مهم خشونت و از موانع اصلی در مقابله با آن، شناسایی شد، مانعی که در موارد مختلف راهکارهای مقابله با خشونت را ناکام می‌گذارد.

در کارگاه خشونت به عنوان مثال به راهکاری چون خانه امن اشاره شد که با وجود قانون ضرورت تمکین زن از همسرش‌، عملاً ناکام می‌ماند یا قوانینی چون حضانت کودکان یا قوانین مربوط به ازدواج و طلاق نیز به تعمیق یافتن خشونت علیه زنان در جامعه کمک می‌کنند،

اما علی‌رغم تمام نواقص قانونی و ضعف‌های فرهنگی‌ای که خشونت را علیه زنان نهادینه کرده است، ضروری است تا زنان این خشونت را بر‌نتابند و از امکان‌های موجود برای مقابله و یا پیگیری قانونی این خشونت‌ها استفاده کنند، به عنوان مثال بر ضرورت مراجعه به پزشکی قانونی و تنظیم شکایت در مواردی که ضرب و شتمی رخ داده است، اشاره شد.

همچنین در این کارگاه بر ضرورت بی‌تفاوت نماندن در برابر خشونت، حتی زمانی که خشونت بر دیگری اعمال می شود، تأکید شد.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

دسته‌ها