نگاشته شده توسط: changerasht | مِی 10, 2009

خانه‌داری مقدس نیست

IMG_1093هر جامعه‌ای باید برای تمام اعضایش؛ چه زن و چه مرد، شغل تأمین کند، ولی در جامعه‌ی ما، با توجه به نرخ بالای بیکاری، افراد بسیاری از دستیابی به شغل مناسب محرومند، و بخش قابل توجهی از این بیکاران، زنان هستند. و زنان بیکار متأهل به ناچا‌ر «خانه‌دار»اند، اما خانه‌داری چیست و چه تأثیری بر روح و روان زنان دارد؟

خانه‌داری انجام اموری تکراری است، کارهایی که هیچ خلاقیتی نیاز ندارد، هیچ هوشمندی ویژه‌ای را طلب نمی‌کند و هرگز تمام نمی‌شود. محققان گفته‌اند برای انجام امور خانه هوش یک کودک هشت ساله کافی است! و زنی که گاه تا مدارج بالای علمی را طی کرده است، وقتی خانه‌دار است، عملاً از بخش عمده‌ای از توانایی فکری و ذهنی خود استفاده نمی‌کند.

6tزن خانه‌دار با وجود تمام زحماتی که متحمل می‌شود، درآمدی ندارد، از لحاظ مالی مستقل نیست، وابسته به همسر است و این عدم استقلال مالی وابستگی شخصیتی زن را نیز به دنبال دارد، زن خانه‌دار از آنجایی که نقشی در درآمد خانوار ندارد از حق تصمیم‌گیری بسیار ناچیزی در امور منزل برخوردار است، زن خانه‌دار کار تکراری و خسته کننده‌ی خانه‌داری را اغلب در تنهایی و بدون برقراری هیچ رابطه‌ی اجتماعی با دیگران انجام می‌دهند.

خانه‌داری ساعات کار مشخصی ندارد، تعطیلی ندارد، مرخصی ندارد، بازنشستگی ندارد، و در عوض فشارهای روانی شدید را به همراه دارد‌. شمار بالایی از بیماران اعصاب و روان را زنان خانه‌دار تشکیل می‌دهند.

آیا می‌توان پذیرفت خانه‌داری با این شرایط و تبعات «مقدس» است و باید با رضایت با آن تن داد؟ یا خیر، باید برای تحقق شرایطی تلاش کنیم که برای همه‌ی زنان و همه‌ی مردان شغل مناسب توان و استعدادشان فراهم باشد‌؟

از مطالب نوشته شده در بروشور هشت مارس کمپین رشت


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

دسته‌ها